Vodka (Votka)


VODKA: Adını Rusça olan vada (su) kelimesinden almıştır. Dünyada ilk kez 14. yüzyılda üretildiği sanılmaktadır. Daha önceleri patatesten üretilen votka, günümüzde mısır ve nişasta içeren diğer tahıllardan da yapılmaktadır.

Votka – vodka her türlü koku ve yapıldığı bitkinin bütün özelliklerinden arındırılmış saf bir alkoldür. Votka, saf bir özelliğe sahip oluncaya kadar yeniden damıtılarak ve ince kum süzgeçlerinden geçirilerek arındırılır. Birçok firma süzme işleminde meşe kömürü kullanmaktadır. İçindeki alkol oranı %35 ile %70 arasında değişse de standart Rus Votkasının oranı ünlü Rus kimyacı Dmitri Mendeleev tarafından %40 olarak belirlenmiştir.

Türkiye’de tekel tarafından tekel votka, Altınbaşak votka, Binboğa votka isimleri altında üç çeşit votka üretilmektedir. Dünyada en fazla Polonya, Finlandiya’da üretilmektedir. Almanya ve İngiltere’de de üretilen gören bazı votka markaları bulunmaktadır. Polonyalılar votkayı genelde çavdardan imal ederler.

Votka-Vodka servisi: Votka küçük bardaklarda tek başına ve soğuk olarak içilebileceği gibi, likörler, vermutlar, meyve suları, kolalı ve asitli içecekler v.b. ile de içilebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir