İspanyol Şarabı – Sherry

Türkiye’de bulunan “İspanyol Şarabı” olarak bilinen içki uluslararası alanda ”sherry” (şeri) diye bilinmektedir. Sherry alkol ilave edilmiş bir aperatif içkidir. Ağustos ve eylül ayında toplanan üzümler güneşe serilerek iyice şekerlenmesi sağlanır. Bu üzümler sıkılarak fermantasyon sonucu şaraba dönüşür. Bu esnadan sonra ”bodegas” denilen büyük ve serin mahsenlerdeki fıçılara nakledilirler. Bu sırada ağzı açık olarak ikinci bir fermantasyona tabi tutulan şarabın üzerinde flor denilen beyazımsı bir tabaka oluşur. Normal olarak bu görünüm diğer şaraplarda bir bozulma

online-pharmacy-uk.com

, sirkeleşme işaretiyse de bu şarapta farklı olup, bu bölgeye has olan üzümün kabuklarındaki tabii mayanın sözü edilen beyazımsı tabakanın oluşmasında etkisi vardır. Eğer bu tabaka oluşmamışsa bu tür şarap fino türü bir şarap olur. Eğer oluşmamışsa oloroso, oluşum hafif ise amontillado tiplerinde sherry stili gerçekleşmiş olur. Daha sonra flor denilen tabaka dibe çökerek şarap bu fıçı veya tanklardan süzülerek alındıktan sonra ”solera” denilen işleme tabi tutulur.

Solera: fıçıların her sene belirli bir miktarda şarabı birinden diğerine aktara aktara son fıçıdan çıkarma işlemidir. Bu şekilde elde edilen sherry dinlendirilir, istenilen stilde harmanladıktan sonra şişelenir.

Sherry (şeri) çeşitleri

Fino: Çok açık renkli olup sek, hafif ve taze rahiyalı bir şeri stili. Yani dry sherry olarak bilinmektedir.
Amontillado: Kehribar renginde, orta sek, içimi yumuşak, ve fıçılarda daha uzun süre dinlendirilmiş bir türüdür. Medium sherry olarak bilinir.
Oloroso: koyu renkli, daha tatlı ve ağır yapılı bir sherry stili. Cream sherry veya sweet sherry diye bilinir.
Manzanilla: çok açık renkli olup sek ve deniz kokusuna kaçan rahiyalı bir sherry stilidir.

Sherry (şeri) servisi: sek olanlar soğuk ve buzlu olup bazı kokteyllerdede kullanılırlar. Küçük tip bardaklarda servis edilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir