Kokteyl Tarihi

Kokteyl, çeşitli içkilerden yapılan karışım veyahut değişik içkili parti, kutlama anlamındadır. İngilizce yazılışı cocktail olup; cock: horoz, tail: kuyruk yani, cocktail; horoz kuyruğu anlamındadır.
Kokteyl; buzlu, rum, viski, şarap, aromalı meyve sularıyla renklendirilmiş, yumurtalı, acılı, ekşi, şekerli içkilerin bardakta yada çalkalama kabında karıştırılması ile elde edilen bir içecektir.

Kokteyl - Cocktail

Bazı kaynaklara göre, Amerikan bağımsızlık savaşları zamanında New York’ta tavernası olan Betsy Flanagon adındaki bir kadın, İngilizlerin taraftarı olan bir komşusunun tavuğunu çalıp, pişirir ve kutlama olarak tavuğun telekleriyle tavernasında kullandığı bardakları süsler. Fransız müşterilerinden biri kadehini kaldırıp”Vive le cocktail” (şerefe) diye bağırır. Betsy’nin yaptığı bu tür karışık içkilere kokteyl denilmiştir.

Diğer bir anlatıma göre, Fransız doktor Antoine Amedee Peychaud, New Orleans’ta sindirimi kolaylaştırmak için bitter diye adlandırılan içkileri hazırlayıp konyakla karıştırarak arkadaşlarına iki taraflı yumurta kaplarında ikram eder. Coquetrer denilen bu kapların adının telaffuzunda zorluk çekilince arkadaşları ”cocktails” diye ifade ederler.

Kokteyl ile ilgili başka bir kaynağa göre bir Aztek efsanesi bulunmaktadır. Güzel ve fakir olan Xoctail, Aztek kralı Axoloth’a içki götürüp, kralın yanındaki misafire ikram eder, misafir içkiyi beğenir ve kıza adını sorar ve bu içkiye onun adını verir (xoctail, kokteyl olarak okunacaktır.)

Kokteyl reçeteleri, düzenlenen çeşitli kokteyl yarışmalarına katılır ve kazanan reçeteler kayda geçerler.

Kokteyller genel olarak üç kategoride toplanır.
— yemeklerden önce aperatif olarak içilen karışımlar
— yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırıcı olarak içilen karışımlar
–parti gibi kutlama, toplantı yerlerinde içilenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir