Cin (Gin)

Bu içki dünyada ilk Hollanda’da üretilmiştir. Cin; bu kelimenin aslı İtalyancada ‘ginepro’, Hollanda dilinde ‘genever’, Fransızcada ‘genievre’ ve İngilizcede ‘juniper berris’dir ve adını ardıç ağacının meyvesinden almıştır. Cin arpa, mısır, çavdar, tohumlarının damıtılması ve aroma tadı veren böğürtlenlerle tatlandırılarak elde edilir. Cinin tadı içindeki aromanın cinsine göre değişiklik gösterir. Genelde susam, kişniş, bergamut, badem, melekotu, dereotu, yeşil limon ve portakal kabuğu katılarak aromandırılır. Yüksek alkollü bir içkidir. Alkol derecesi 40-47 arasındadır. Damıtma sonucunda yüzde 90 lara varan alkol oranı su eklenerek düşürülür.

Cin imalatında kullanılan alkolün bazıları hububatlardan, bazılarıda şeker kamışı melasından veya başka bitkilerden de elde edilir. Bu içki hiç bir zaman dinlendirilmez. Şişelendikten sonra hemen pazarlanır.

ÜNLÜ CİN MARKALARI
Beefeater
Gordon’s
Booth’s
Tangueray
Bombay
Gilbey’s

Cin Stilleri:

London dry gin
Plymouth gin
Old Tom gin
Sloe gin

CİN SERVİSİ: Kokteyllerin ana içkisi olarak da bilinir. Cin sek, buzlu, limon dilimli veya tonic water dediğimiz (kinin denen bir tür gazoz) cin tanik olarak içilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir