Kokteyl Tarifleri: kokteyller ve içkiler 

Alkollü ve alkolsüz içki & içecek & kokteyller     Arama | İrtibat | Forum |
     Show Şişesi SatışıBar malzemeleri siparişiAnasayfa | Bardak Çeşitleri | Bardak İç Hacimleri | Bar Malzemeleri ve Araç - Gereçleri | Kokteyl Resimleri
Sıvı Ölçü Birimleri | Barmen Fıkraları | Barmen - Barmaid | Alkolün Tarihi | Kokteyl Tarihi | Bar Terimleri
Garnitür ve Şuruplar | Bar Aperatifleri ve Mezeler | Kokteyl Çeşitleri | İçki Servis Ölçüleri | Bar Çeşitleri
Barda Mise en Place | Bar Checklist Formu | Bar Cost Control | F&B Kadrosu | Bar Kısaltmaları | Bar Parstock
Kokteyller

ALKOLLÜ
ALKOLSÜZ
BİTTERLER
COLLINS
COOLER
FIX
FIZZ
FLIP
PUNCH
SICAK
SOUR
İÇKİLER
ŞİFALI  KOKTEYLLER

İçkiler
Vodka (Votka)
Tekila (Tequila)
Viski (Whiskey)
Rum (Rom)
Rakı
Cin (Gin)
Konyak (Brandy)
Likör (Liqueur)
Sheridans
Baileys
Campari
Malibu
Bira (Beer)
Saki (Sake)
Martini
Absinth
İçkiler - Genel
İçkilerin Alkol  Dereceleri
İçeceklerin   Servis Şekilleri

İndex

A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V W X Y Z
-------------------
Türk Kahvesi
Kahve Kültürü
Mezeler
Rusça Servis
Almanca Servis
İngilizce Servis
Büfe Yemekleri  (ing-rusça-alm.)
Otel Rehberi
Otel Restaurant  Bilgileri
Bar Standartları
Restaurant  Standartları

Mail Listesi

E-mail adresinize kokteyl tarifleri gönderilmesini istiyorsanız mail listemize üye olun!


 Restaurant Genel Bilgiler  Restaurant Servis Bilgileri  Yiyecek İçecek Servis Talimatı  Servis Malzemeleri
 Açık Büfe Restaurant  A'la Carte Restaurant  Misafirden Hesap Alma Prosedürü  Misafirden Sipariş Alma Prosedürü
 Büfe Hazırlama Talimatı  Servant Kullanma Talimatı  Buz Makinaları Kullanma Talimatı  Bulaşık Makinaları Kullanma Talimatı
 Servis Sırasında Örtü Değişimi  Mini Bar Çalışma Talimatı  Oda Servisi Çalışma Talimatı  Oda Servisi Formu
 Minibar Kontrol Listesi  Resimli Oda Standartları  Balayı, Yıldönümü vb İkramlar  VIP Set-up Standartı
 Origami Şeması  Adisyon Teslim Formu  Ürün ve Hizmet Kalitesi Prosedürü  Servis Personeli
SERVANT KULLANMA TALİMATI
 TANIMI
Restaurantların uygun yerlerine koyulan içerisinde servis personelinin yedek malzemelerinin ( çatal, bıçak, kaşık, peçete, bardak gibi ) muhafaza edildiği kapaklı ve çekmeceli dolaptır.

SORUMLULUK
Garson ve Komiler : Restaurant makine ve edevatlarını talimatta belirtildiği gibi kullanmak ve temizlemekten sorumludur.
Restaurant Kaptanı : akine ve edevatların kullanımının talimata uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmekten sorumludur.

UYGULAMA
a. Servant servis öncesi/sonrası temizlenir, masa örtüleri ve peçeteleri düzgün ve intizamlı bir şekilde yerleştirilir.
b. Yedek takımlar temiz ve düzenli bir şekilde takım çekmecelerine yerleştirilir.
c. Kül tablası, kürdanlık, bardak, vs. her servis öncesi servantta hazır bulundurulur ayrıca tepsi konulacak alan devamlı hazır tutulur.

ŞARAP VE SU BARDAĞI SİLME STANDARTI

Yıkanıp suları dökülen bardaklar bulaşıkhaneden alınır, bardak silinecek olan mevkiye götürülür. Bardak silme bezi sol el üzerine köşelemesine açılır. Silinecek bardak sol el avuç içine sokulur. Sağ el baş parmağı bardağın içine sokulur, diğer parmakla dışardan tutularak bardak avuç içinde çevrilir. Silme sırasında bir ışığa dönülüp bardakta leke kalıp kalmadığı kontrol edilir. Silinen bardaklar temiz ve kuru basketlere konularak istiflenir.

BARDAKLARIN TAŞINMA STANDARTI

Ayaklı bardakları hazırlık çalışmalarında aşağıya doğru çevrilmiş olarak parmaklar arasında tutularak taşınır. Böylece bardaklar sağlam tutulabilir, parmak aralarına sokulmuş bardakların ayakları üstüne diğer bardaklar dik olarak konmak suretiyle taşınabilir. Bu şekilde sekiz bardaktan fazlası taşınmamalıdır. Misafirin gözleri önünde yapılan serviste sonradan getirilen ve toplanan bardaklar daima tepsi veya tabak ile taşınır. Bardakların kaymaması için tepsi üstüne bir peçete konur. Servis esnasında bardak gövde kısmından değil sapından tutulur.

MASAYA BARDAK ATMA STANDARTI

Bardaklar istiflenen yerden basketlerle alınır. Dolu basket sol el ile sol karın boşluğuna yerleştirilir. Sağ el ile basketten bardaklar alınarak temizliği kontrol edilip masaya saatin yel kovan yönünden, ana yemek bıçağının önüne kapalı bölümlere açık, açık bölümlere kapalı şekilde atılır. Bardaklar kesinlikle gövdesinden tutulmaz. Bardağın alt yuvarlak kısmından tutulup, parmakların bardağın diğer kısmına değmemesine dikkat edilir.

BEBEK ARABALARI

Bebek arabaları iç ve dış mekandaki misafir giriş kapısına yakın yerlerde mice an place'si yapılır. Çocuklu aileler salona girerken kendileri veya waiter'dan bebek arabalarını isterler. Misafirlerin servis saatleri içerisinde arabayla işleri bittiğinde postadaki comi arabanın genel temizliğini yapıp, kılıflarını değiştirir. Ayrıca kapıda duran hostes tarafından sandalyelerin temizliği servis sırasında ve öncesinde kontrol edilir. Kirliyse temizlenmesi sağlanır. Yemek servisi bittiğinde comi tarafından tüm arabaların genel temizliği ve kılıfları değiştirildikten sonra salon girişine tekrar mice an place'sini yapar.

TUZLUK & KARABİBERLİK SERVİS STANDARDI

Porselen dört delikli olan tuzluk, bir delikli olan karabiberlik olarak kullanılır.
Tuzluk ve karabiberlikler doldurulup servise atılır. Doldurma işleminde tuzun nemden korunması için tuza kavrulmuş pirinç taneleri konulur. Masanın tam ortasına vazo ile kül tablasının arasına, giriş kapısına göre tuzluk sağa, biberlik sola gelecek şekilde yerleştirilir. Her servis sonrası servis personeli tarafından kontrol edilip nemli bezle silinmek suretiyle temizliği yapılır. Tuzluk ve biberliğin genel iç temizliği haftada bir yapılır. Tüm tuzluk ve biberlikler boşaltılır. Basketlere ters konulup makinede yıkama işlemi yapıldıktan sonra kurutularak tekrar doldurulur.

KÜLTABLASI ATMA STANDARTI

Restaurantta cam yuvarlak kültablası kullanılmaktadır. Masanın ortası, menaj takımının önüne 2 ad. duble masalara, 4 adet banket masalarına atılır. Servis personeli tarafından misafirlerin kül tablaları sık sık değiştirilir. Kültablası değiştirirken; temiz kültablası yuvarlak tepsiye konur, servis personeli kültablası değişecek olan masalara yanaşır. Tepsi sol elde sağ ayak ile masaya yanaşarak sağ eli ile aldığı temiz kül tablasını masada bulunan kirli kül tablasının üstüne kapatıp, ikisini birden alıp tepsiye koyduktan sonra temiz olan kül tablasını tepsiden geri alıp masaya uygun yere koyar. Değiştirme esnasında misafirin sigarası kül tablasında duruyorsa, misafirden alınması rica edilir. Servis personeli kesinlikle misafirin sigarasına dokunamaz. Kirli kül tablaları yıkamadan geçtikten sonra tek tek kontrol edilip kırıklar ayrılır. Temizliği yapılan kültablası tekrar servis ve yedek için salona atılır.

KANDİL

Masadaki yeri vazonun arkasında durur, her servis öncesi temizliği ve yakıt ikmali yapılıp servise atılır. Servis sonrası tekrar toplanıp kandil rafına koyulur. Salon açılmadan 5 dakika önceden kandiller posta waiter'ları tarafından yakılır. Hünkarda kullanılan kandil tipi kubbeli olup branj renginde.

ÇİÇEK SİPARİŞİ VE VAZO ATMA STANDARTI

Restaurant iç salonda sabah kahvaltı, öğlen va akşam yemeklerinde masalara vazo çiçek konur. Çiçek siparişi restaurant şefi tarafından housekeeping'ten Çiçek sipariş formu ile talep edilir. Özel günler hariç restaurantta beyaz + kırmızı karanfil ile birlikte yeşillik veya mersin otu kullanılır. Vazoya önce su konur (1/2) daha sonra aynı boyutta kesilmiş olan bir beyaz bir kırmızı karanfil konur. Etrafına yeşil yapraklı dallar veya mersin otu konur. Hazırlanan çiçeklerin masa üzerindeki yeri tuzluk ve karabiberliğin arkasında (Sabah, Öğlen) akşam servisinde ise menaj ile kandil arasına konur. Günlük kontrolleri yapılıp her servis öncesi gerekli düzeltmeler yapılır.
Türk Gecesinde : Kırmızı, beyaz karanfil ile çipsofil
İtalyan Gecesinde : Kırmızı, beyaz karanfil ile mersin otu
Balık gece ve diğer : Normal çiçek standardı atılır.

SERVANT HAZIRLAMA

Servantlar hazırlığına geçilmeden önce ıslak bir bezle ve hemen akabinde kuru bir bezle silinerek temizlenir. Sağ alt bölmedeki gözün alt kısmına temiz örtü ve kapaklar tek kat gibi duran kısımları dışa gelecek şekilde yerleştirilir. Üst kısmına ise temiz bez peçeteler düzgün bir şekilde konulur. Sağ taraftaki çekmeceye üçgen katlanmış kağıt peçeteler konulur. Sol taraftaki çekmeceye ise serviste kullanılan tüm takımlardan yeterli miktarda ve düzgün bir şekilde yerleştirilir. Üst kısmına ise yuvarlak ve dikdörtgen tepsiler konulur. Sol köşede temiz kül tablaları ve buz kovası konulur. Servantın üst kısmındaki raflara ise yeterli miktarda su bardakları yerleştirilerek servant hazırlığı tamamlanır.
Şaraplar
Şarap - Wine
İspanyol Şarabı-  Sherry
Porto Şarabı -  Port
Meder Şarabı -  Madeira
Şampanya ve -  Servisi
Köpüklü Şarap
Diğer Şaraplar
Şarap Seçimi
Sıcak Şarap
Şarap Terimleri

Kokteyl Video
Sex OnTheBeach
Mojito
Margarita
Bloody Mary
Cosmopolitan
White Russian
Cuba Libre

Barmen Show
Bartender Show
Barman Show
Barman Show 2
Barman Show 3
Bar & Barmaid
Barman Show 4
Barmaid Show
Bottle Show
Lava Show
Barmaid
Bar Show
Bar Show 2
Bar Show 3
Bar Show 4
Bar Show 5

Dost Site
 

| Gizlilik Sözleşmesi
Copyright © 2005-2017 www.kokteyll.com Yılmaz Turaç
Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması yasaktır.
24 yaşından küçüklerin bu siteyi gezmeleri ve okumaları yasaktır!

domainkokteyl Protected by Copyscape Duplicate Content Checker